Parkeren

Moord op Samuel Paty


  • Pluis, Moord op Paty, gepubliceerd door De Telegraaf.

  • Joep Bertrams, Eerste Les, gepubliceerd door De Groene Amsterdammer.

  • Bas van der Schot, Maatschappijleer, gepubliceerd door de Volkskrant.

  • Tjeerd Royaards, Free Speech, gepubliceerd door The Cartoon Movement.

Bovenstaande reeks prenten gepubliceerd met toestemming van de makers.

Politieke prenten staan voor artistieke en intellectuele vrijheid van meningsuiting. Wij van stichting Pers en Prent maken ons hard voor deze vrijheden die helaas niet zo vanzelfsprekend zijn als we zouden willen en als ze zouden moeten zijn.

Kritische uitingen in woord of beeld zijn noodzakelijk om misstanden aan de kaak te stellen, zinvolle discussies te starten en om spanningen te ontladen met relativerende humor. Daar blijven wij ons voor inzetten. Ons medeleven gaat uit naar de familie, vrienden en collega’s van Samuel Paty.  

De Grote Meester is niet meer

Diep bedroefd zijn wij, nu vanmorgen bekend is geworden dat Peter van Straaten op 81-jarige leeftijd is overleden.



Op 27 september dit jaar won Peter van Straaten voor de vijfde maal de Inktspotprijs. Nooit won iemand deze prestigieuze prijs zo vaak. Maar hij was dan ook de Meester in zijn vak. Zijn werk, verzameld in tal van prachtige boeken, is van een tijdloze klasse.


De komende dagen zullen wij alle necrologieën over Peter die de moeite waard zijn op deze site plaatsen, bij wijze van eerbetoon.

Vanmorgen kwam NRC met dit mooie verhaal: NRC: Peter van Straaten (81) overleden

En op 28 september schreef ons bestuurslid Jean-Pierre Geelen onderstaande ontroerende column al over hem in de Volkskrant.


 

Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw Els Timmerman, overige familieleden, vrienden en alle anderen die van Peter hielden.


Het bestuur van Pers & Prent.



Updates sinds vrijdagochtend 9 december:


Er verschijnen steeds meer mooie necrologieën van Peter van Straaten online.


Hier ook die van de Volkskrant: Ergernis aan menselijk tekort als inspiratiebron

En van Het Parool: Peter van Straaten liet zijn getekende voetsporen achter

En lees vooral ook dit mooie verhaal in Vrij Nederland: Peter van Straaten, de tekenaar van het menselijk tekort

Het Persmuseum kwam met een fraaie speciale editie van De Persmus over Peter van Straaten: De Persmus, Peter van Straaten

De Groene Amsterdammer herplaatste een persoonlijk interview met Peter uit 1998: Heb ik dat gezegd (1998)

De Vogelbescherming plaatste een interview online dat Pers & Prent-voorzitter Saskia van Loenen dit voorjaar met hem hield. Het was zijn laatste interview, en gaat over zijn liefde voor vogels: Het maakte mij waanzinnig gelukkig

Sylvia Witteman, columnist van de Volkskrant, over haar favoriete cartoons van Peter: De leukste cartoons volgens Sylvia Witteman

Jean-Pierre Geelen, columnist van de Volkskrant en bestuurder van Pers & Prent, vertelt aan de Volkskrant over o.a. zijn favoriete Peter-cartoon in dit filmpje: Cartoons van Peter

In Kunsstof (Radio 1), sprak Vic van de Reijt over het literaire leven dat Peter vastlegde, en Saskia van Loenen over de Inktspotprijs en Peters vogelliefde: Vic van de Reijt en Saskia van Loenen in Kunststof

Op zaterdagavond (10 december) zou Nieuwsuur een reportage wijden aan Peter van Straaten. Door te veel actueel nieuws kwam dit item echter te vervallen. Het is wel online terug te zien: Nieuwsuur 

Een IM van HP/DeTijd: IM: tekenaar en observator

Hier is de documentaire van Pieter Verhoeff uit 2005 over Peter terug te kijken: 2Doc: Een gelukkige hand

En natuurlijk het eerbetoon aan Peter van Straaten op vrijdagavond 9 december in De Wereld Draaidt Door, met o.a. Siegfried Woldhek, Hajo, Hanco Kolk en Youp van 't Hek: DWDD over Peters overlijden 9 dec 2016

Ook mooi om nog eens terug te kijken is dit eerbetoon aan Peter door Koefnoen, gemaakt oktober 2016, kort na het winnen van de Inktspotprijs: Koefnoen, Peter van Straaten

Cabaretier en schrijver Hans Dorrestijn eert Peter in een persoonlijk filmpje op YouTube: Hans Dorrestijn herdenkt Peter van Straaten

En hier nog een kort filmpje uit 2013 over Peter en de natuur, naar aanleiding van de tentoonstelling 'Weet ik veel. Gewoon, een vogel' in Baarn. Peter van Straaten en de natuur


Meer volgt.


Peter van Straaten wint Inktspotprijs 2016


  • Peter van Straaten met de Inktspotprijs. (klik op de foto voor het volgende beeld)

  • Winnaar Inktspotprijs 2016 Peter van Straaten Vluchteling 3 nov 2015. (klik verder)

  • Peter van Straaten met de Inktspotprijs. (klik verder)

  • 2e prijs, Geinz, Brussel. (klik voor het volgende beeld)

  • 3e prijs, Cortés, Wir, Schafe (klik verder)

  • Eervolle vermelding, Ruben Oppenheimer, Merkel cabaret (klik verder)

  • Eervolle vermelding, Marijn, Eeuwige voetbalvelden (klik verder)

  • Eervolle vermelding Peter de Wit, Plastic tasjes (klik verder)

  • 5 keer Inktspotprijs

De Inktpotprijs 2016 is gewonnen door Peter van Straaten, met zijn tekening ‘Vluchtelingen’.

Het is de vijfde maal dat Peter van Straaten de Inktspotprijs wint – nooit eerder won iemand zo vaak deze prestigieuze prijs voor de beste politieke tekening van het jaar.
De winnende tekening verscheen op 3 november 2015 in de Volkskrant.

Peter van Straaten (81) kon zelf niet bij de prijsuitreiking aanwezig zijn – zijn gezondheid laat dat helaas niet meer toe. Enkele dagen na de jurering (medio augustus) overhandigde Saskia van Loenen, voorzitter van stichting Pers & Prent, hem thuis op zijn zonnige balkon alvast bloemen en het bronzen beeldje van het duiveltje op de inktpot. Van Straaten was zeer vereerd met het winnen van de prijs.

Peter van Straaten schreef dit briefje aan zijn collega-tekenaars:



Uit het juryrapport, tijdens de prijsuitreiking voorgedragen door juryvoorzitter Theodor Holman:
“Dit vonden we meteen een uitzonderlijke tekening.
De tekening is onmiddellijk veelzeggend, direct komisch en uiteraard zagen we het handschrift van een meester.
De schoonheid van deze spotprent zit hem in alles wat er juist wordt verzwegen en wat niet is getekend. Er wordt een gesprek gesuggereerd om die ene zin heen die de tekenaar wel citeert. Het is een alledaags tafereel. Hier zien we onze buurvrouwen, maar de winnaar heeft iets anders gezien en gehoord. Deze tekening schrijnt. Deze tekening doet pijn. Deze tekening zegt namelijk iets over ons; hij laat ons lachen en ons schamen tegelijk.”

De tweede prijs ging naar de Vlaming Geinz, pseudoniem Frits Deblieck, met zijn tekening ‘Brussel’. De derde prijs werd gewonnen door Cortés, met zijn tekening ‘Wir, Schafe…’.

Verder waren er nog eervolle vermeldingen voor Ruben Oppenheimer (‘Merkel Cabaret. Wir schaffen das!’), Marijn (‘de eeuwige voetbalvelden’) en Peter de Wit met zijn Sigmund (‘Plastic tasjes’; de tekening waar de jury “het hardst om moest lachen”).

De zes winnende tekeningen, plus foto’s van Peter van Straaten die de prijs krijgt overhandigd, kunt u hier downloaden

(gebruik kosteloos toegestaan enkel in combinatie met de Inktspotprijs). (Credit bij de foto’s: Foto stichting Pers & Prent)

Voor het complete juryrapport klik hier: JuryrapportPers Prent 2016Theodor Holman.pdf. De jury wisselt jaarlijks en bestond dit jaar uit Theodor Holman, Dominique van der Heyde en Ionica Smeets.